Kvalitní a nekvalitní produkty

 

Václav Rathouský, Nápoje z travin, 2014, druhé vydání ve své knize. str. 6, píše : "Užitek trávy dobře ilustruje příběh Barbary Mooreové. Ta ve svých 56 letech vykonala 3200 mílový (cca 5760 km - moje poznámka) pochod ze San Franciska do New Yorku. Šla 45 dní, 16 - 18 hodin denně. Byl to neuvěřitelný výkon i pro nejvýkonnějšího sportovce aktivního věku. Proto se novináři ptali na zdroje jejího sebevědomí. Odpověděla: „Věřím, že jsme dokonalá stvoření, a budu-li správně jíst - dokážu to." A dodala k překvapení všech: "Mojí stravou bude tráva." Barbara na své cestě jedla pouze ovoce a zeleninu a pila zelené nápoje z travin… pravdivější reklamu "zelenému palivu" udělat nemohla… Nemáte pocit, že nad palivem do svých automobilů přemýšlíme víc než nad vlastní stravou?"

 

Toto jsou zelené potraviny, jsou vysoce vitální, energizující. Působí jako jing a jang energie a jejich činnost se nesčítá, nýbrž násobí díky synergickému efektu. Není zcela pravdivé pouze se podívat na nutriční hodnoty. Je důležité sledovat působení „zelenáčů“ na lidský organismus a to je zcela neuvěřitelné. Vlastně nevysvětlitelné, zatím.

 

Co můžete očekávat? 

Nejprve je nutné pochopit princi působení. Ječmen i chlorella jsou nejen výživově výborné potraviny, ale také silní čističi našich zanesených organismů. Nejprve se tělo čistí a může (a nemusí) nastat detoxikační nepohoda. To znamená, že naši pomocníci uvolňují léty usazený a zapouzdřený nepořádek v našich tělech, ten se dostává do krve, aby byl z těla vyčištěn a odveden pryč, ať už stolicí, močí, potem, ale také v případě rychlého procesu uvolňování toxinů i vyrážkou, lehkou i větší krátkodobou teplotou, nebo únavou, či jinými projevy. To je dobře, pokud si něčeho takového všimnete, znamená to, že se detoxikujete, jen ale příliš rychle a je třeba dávky ječmene a chlorelly snížit - zpomalit očistu. Navíc začnete poslouchat své tělo a všímat si, co vám říká. to je opravdu silný bonus, který se naučíte se „zelenáčema“ vidět. Druhá možnost je, že dávkování vám zcela vyhovuje, detoxikujete se úměrně svým možnostem a místo výše uvedených příznaků okamžitě pocítíte příliv energie, radost ze života a chuť začít něco nového a inspirativního.

Naše cesty jsou různé, ale jejich výsledek po několika měsících je tentýž. tělo se detoxikovalo, cítíte se mladší, pružnější, nebolaví a se správnými hodnotami měřenými u lékaře. Kdo z nás by po něčem takovém netoužil?

 

Jak se vyznat v trhu se zelenými potravinami?

Jako měřítko kvality je třeba sledovat nejprve ječmen. Je nutno najít si dodavatele, který nenabízí sušené rozmixované seno z ječmene, nýbrž ječmen odšťavný a šťávu šetrně vysušenou. Já jsem si po zralé úvaze vybrala Green Ways a při své poradenské činnosti jejich šťávu z ječmene doporučuji i svým klientům, pokud mají zájem.

Sledujme tedy stravitelnost a využitelnost dvou typů nápojů na našem trhu:

1.    Sušené a drcené celé rostliny - seno z ječmene.

  • Opět cituji z knihy V. Rathouského, str 23.:" Při drcení sušené trávy dochází k rozpadu travního listu na mikroskopické, ale přesto problematické částečky. Velké suché listy travin mohou organismus poškodit na viditelné - tkáňové úrovni… Dalším handicapem travních nápojů s vlákninou (tzn. rozdrceného usušeného celého ječmene - moje poznámka) je to, že jsou snadno vstřebatelným roztokem, ale těžko stravitelnou směsí... Při drcení vysušených lístků nedojde vždy k rozbití travních lístků.
  • Co to znamená? Velká část živin tak zůstane "uvězněna"  uvnitř nenarušených, a tudíž pro náš trakt "nedobytných" travních buněk…“
  • Jako výraznou nevýhodu těchto nápojů vidím v neživosti takto zpracovaného ječmene. Jde o proces zpracování, kdy se rostliny vystavují buď příliš vysokým teplotám (vysoce nad 42°C), a to mnohdy ještě na dlouhou dobu, neboť sušení vlákniny toto vyžaduje. To navíc způsobí oxidační znehodnocení suroviny.
  • A co chlorofyl? Václav Rathouský ve své knize str. 24 uvádí: "Při dlouhodobém sušení se chlorofyl  postupně rozkládá. Vizuálně to zprvu není patrné ani na barvě produktu,přesto tím vznikají odpadní produkty (pheophorbidy), které nám škodí. Jsou to silné alergeny, jejichž detekce produkt z  lidské výživy dokonce vyřazuje."

2.    Šetrně sušená šťáva z mladého ječmene:

  • Vzniká jako šťáva z mladého ječmene, který dorůstá výšky cca 10 cm. Teplotou pod 42°C - tato šťáva je sušena ve sprejové sušičce za teploty do 42 °C a tak zachovává živost produktu.
  •  Při odšťavnění dochází k získání šťávy z maxima buněk a tak získáváte velmi účinný nápoj výživově bohatý na živiny, vitamíny a minerály a zároveň díky odstraněné nadbytečné vláknině (v tomto případě bychom totiž nebyli schopni přijmout do svého zažívacího traktu tak velké množství živin, pokud by je tělo mělo získávat z rostlinné buňky  a zároveň tedy rozkládat nerozložitelnou travní vlákninu - nejsme přežvýkavci) snadno stravitelný a vstřebatelný do našeho těla. Díky tomuto složitému a ekonomicky náročnému postupu jsou takto kvalitní nápoje také finančně nákladnější.
  • Někteří výrobci prodlužují trvanlivost ječmenné šťávy použitím např. maltodextrinu. Není to látka špatná, ale je to přeci jen cukr... To u potravin od Green Ways nehrozí. Díky pečlivé kontrole přepravy a skladování, kdy je nutno najít rychlejší cestu ke spotřebiteli, je nutné tento produkt distribuovat cestou síťového marketingu.
  • Díky absenci vlákniny je šťáva vstřebávána částečně již v ústech a do těla se dostává do 20 minut. To je nesrovnatelně rychleji, než ječmenné seno. Nástup energie je velice rychlý a stravitelnost nutričních látek je maximální.
  • Navíc touto formou dodáváte do těla další kvalitní tekutinu a podporujete pitný režim.
  • A co chlorofyl? Ten je zcela neporušen a jakožto rostlinná kopie hemoglobinu dodává tělu právě to, co tělo potřebuje k vyšší tvorbě červených krvinek (buňka chlorofylu se liší od hemoglobinu pouze v obsahu železa (v hemoglobinu) a hořčíku (u chlorofylu)). Množství červených krvinek v těle určuje možnosti dopravy kyslíku k jednotlivým buňkám těla  a tím odstraňuje pocit únavy a stres a zlepšuje prokysličení orgánů :-).