Dech a pohyb

 

Zkuste se na chvíli zastavit a sledovat ten zcela automatický pohyb vašich plic. Jen ho chvilku sledujte a neupravujte. Je váš dech hluboký, jdoucí až do spodních laloků plic, nebo je mělký, odehrávající se pouze v horních lalocích plic? Kyslík je životně důležitý a neobejdete se bez jeho výměny dýcháním déle než max 6 minut. Pak už je výsledkem jeho nedostatku odumírání mozkových i jiných buněk s trvalými následky. Na druhou stranu, už jen několik minut hlubokého dýchání na čerstvém vzduchu při uvolněném držení těla neutralizuje možné překyselení krve. Nedostatečné zásobení kyslíkem je zodpovědné za chybějící energii a předčasné stárnutí buněk. Rovněž stres a kouření, stejně jako i fyzická nečinnost omezují příjem kyslíku, čímž se snižuje kapacita plic.

Správné dýchání vede v těle k neutralizaci kyselin, které jsou základním životním prostředím pro vznik nemocí. Bohužel, k jejich neutralizaci nestačí jen pomalá chůze. Je nutná alespoň rychlá chůze, jízda na kole, plavání, atd., a to, jak říká doktor Tepperwein, každý den minimálně 20 minut. To nás udrží zdravé a v dobré kondici.

Dr. Robert S Morse k tomuto ještě dodává: "Hluboké dýchání energizuje systém, posiluje krevní oběh a proudění lymfy. Hluboké dýchání rovněž čistí mysl a zklidňuje emoce, umožňuje nám lépe zakoušet mír v nás i v přírodě. Ve spirituálních tradicích se dech nazývá  prána, či, ki, životní síla, duch, mana, eckankar, a mnoha dalšími jmény. Existuje několik jedinců (dnes již mnoho - moje poznámka) kteří jsou živi převážně ze vzduchu. Já sám jsem v sedmdesátých letech žil v národních parcích Floridy a živil se pouze pomeranči a věřil, že se nakonec obejdu i bez nich. Avšak moje energie byla pak tak silná, že jsem míval mimotělesné zkušenosti a podle měřítek tohoto světa jsem  jsem se pomátl." (2006: 272)

 

Jak si pomoci ve dnech, kdy není možné jít ven a dýchat a pohybovat se v přírodě?

Běžně se nadechujeme cca 16x za minutu. Zkuste tedy tento postup. Snažte se zpomalit svůj dech tak, abyste ale mohli udržet nový rytmus asi 4 minuty. Výdech se snažte prodloužit výdechem všeho plynu z plic a ještě potom volně vytlačte zbytek vzduchu. Snažte se i pomalu nadechovat, a to pouze do nenásilného naplnění kapacity plic. Nedělejte nic křečovitě, to byste v těle navodili kyslíkový dluh, a ten vás nenechá provádět toto cvičení 4 minuty. Postupně byste se cvičením měli dostat až na 4 - 5 dechů za minutu. Je to jogínské cvičení a velmi vám pomůže okysličit tělo a dodat mu k jeho činnosti zásadité látky k neutralizaci kyselin.

Jiný trénink venku je: Běžte tak usilovně, jak můžete, až do stavu, kdy sotva popadáte dech, pak počkejte cca 3 - 4 min, až se dech zklidní a pak znovu. Stačí 2x a vašemu tělu dodáte dostatečnou kyslíkovou sprchu. Tímto cvičením "sotva popadáním dechu"  podle Dr. Tepperveina „… dochází v těle k produkci blíže neprozkoumaných látek, tzv. biogenních stimulátorů. Navíc se také zlepšuje kyslíková ionizace a buňky zvyšují svoji schopnost vstřebávat kyslík. Tím se buňky aktivizují." (2011: 74)

Téměř zapomenutým kyslíkovým tréninkem je také zpěv a hraní na dechové nástroje. Věnujte se tedy těmto zálibám tak často, jak je vám milé.